Repra - Strona ze spotkaniami Reprezentacji Polski w piłce nożnej

1986 - Meksyk

ELIMINACJE

Po udanych finałach mistrzostw w roku 1982 Polacy przystąpili do walki o bilety na kolejne, które miały się odbyć w Meksyku. W tym celu Polacy musieli wygrać pierwszą grupę w której znaleźli się wspólnie z Albanią, Belgią oraz Grecją.

Polska rozpoczęła eliminację od pewnego zwycięstwa 3:1 z Grecją w Zabrzu. Niestety w drugiej kolejce Polacy rozczarowali swoich kibiców i zaledwie zremisowali na własnym obiekcie z Albanią 2:2. Później nastąpiła seria zwycięstw. W ostatniej kolejce Polacy podejmowali na własnym stadionie reprezentację Belgii. Wynik tego spotkania decydował o pierwszym miejscu w grupie. Zarówno Polska jak i Belgia miały na swoim koncie po siedem punktów. Polacy mieli lepszy bilans bramkowy, więc wystarczył im remis. Spotkanie w Chorzowie zakończyło się remisem 0:0. Grupę wygrali Polacy i to oni awansowali bezpośrednio do finałów. Belgia wygrała swój dwumecz barażowy z Holandią i także pojechała na mistrzostwa.

W trakcie eliminacji Dariusz Dziekanowski i Włodzimierz Smolarek strzelili po trzy bramki.

Spośród pięciu zawodników, którzy wystąpili we wszystkich spotkaniach najwięcej minut na murawie spędził Zbigniew Boniek.

 

Tabela grupy I

Poz.ZespółIl. spotkańPktZwyc.RemisPor.Bramki
1 Polska 6 8 3 2 1 10 - 6
2 Belgia 6 8 3 2 1 7 - 3
3 Albania 6 4 1 2 3 6 - 9
4 Grecja 6 4 1 2 3 5 - 10

Mecze

Bilans zawodników

FINAŁY

Podczas finałów MŚ 1986 Polacy znaleźli się w grupie F wspólnie z Anglią, Marokiem i Portugalią. Pierwszym grupowym rywalem była drużyna z Afryki. Polacy nie zdołali pokonać rywala i mecz zakończył się bezbramkowym remisem. W drugim spotkaniu Polacy wygrali z Portugalią 1:0. W ostatniej kolejce rywalem Biało-Czerwonych była reprezentacja Anglii. Po trzech bramkach Garego Linekera mecz zakończył się porażką naszej drużyny 0:3. Mimo tak wysokiej porażki Polacy zajęli trzecie miejsce, które uprawniało do gry w 1/8.

Tam Polacy „wpadli” na Brazylię. „Canarinhos” na wiele naszej reprezentacji nie pozwolili o pokonali Polaków 4:0. W tym meczy swój dwudziesty pierwszy występ w finałach Mistrzostw Świata zaliczył Władysław Żmuda.

Jedyną bramkę w finałach zdobył Włodzimierz Smolarek i to on okazał się najskuteczniejszym piłkarzem w naszej reprezentacji. 

Pięciu zawodników zagrało we wszystkich czterech spotkaniach od pierwszej do ostatniej minuty.

Tabela grupy F

Poz.ZespółIl. spotkańPktZwyc.RemisPor.Bramki
1 Maroko 3 4 2 1 0 3 - 1
2 Anglia 3 3 1 1 1 3 - 1
3 Polska 3 3 1 1 1 1 - 3
4 Portugalia 3 2 1 0 2 2 - 4

Mecze

Bilans zawodników

Czytany 2023 razy