Repra - Strona ze spotkaniami Reprezentacji Polski w piłce nożnej

1982 - Hiszpania

ELIMINACJE

Finały Mistrzostw Świata w roku 1982 wróciły na Stary Kontynent. Gospodarzem turnieju została Hiszpania. W eliminacjach Polacy „wpadli” do siódmej grupy. Rywalami Biało-Czerwonych były reprezentacje Malty oraz Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Polacy bardzo pewnie przeszli przez eliminacje. Wygrali wszystkie cztery spotkania, strzelając dwanaście bramek, a tracąc w tych eliminacjach zaledwie dwa gole. Pierwszy mecz z Maltą, który był rozgrywany na wyjeździe, został przerwany z powodu nagannego zachowania publiczności. Mecz został zweryfikowany jako walkower dla Biało-Czerwonych.

W eliminacjach w czterech spotkaniach Włodzimierz Smolarek zdobył pięć bramek.
Najwięcej minut na boisku podczas kwalifikacji spędził Andrzej Iwan – 328. O trzy minuty mniej na swoim koncie miał Włodzimierz Smolarek.

 

Tabela grupy VII

Poz.ZespółIl. spotkańPktZwyc.RemisPor.Bramki
1 Polska 4 8 4 0 0 12 - 2
2 NRD 4 4 2 0 2 9 - 6
3 Malta 4 0 0 0 4 2 - 15

Mecze

Bilans zawodników

FINAŁY

Na Mistrzostwa Świata do Hiszpanii Polacy jechali bez rozegranych spotkań sparingowych. W Polsce w tamtym okresie był stan wojenny i nasza reprezentacja nie rozegrała żadnego spotkania sparingowego przed finałami. Polscy kibice nie wiedzieli czego mogą się spodziewać po reprezentantach swojego kraju. Polacy podczas finałów znaleźli się w pierwszej grupie wspólnie z reprezentacjami Kamerunu, Peru i Włoch. Pierwsze dwa spotkania z Włochami i Kamerunem zakończyły się bezbramkowymi remisami. W ostatnim spotkaniu Biało-Czerwoni nie dali szans drużynie z Peru, którą pokonali 5:1.

 

Tabela grupy A

Poz.ZespółIl. spotkańPktZwyc.RemisPor.Bramki
1 Polska 3 4 1 2 0 5 - 1
2 Włochy 3 3 0 3 0 2 - 2
3 Kamerun 3 2 0 3 0 1 - 1
4 Peru 3 2 0 2 1 1 - 6

 

W drugiej rundzie Polska znalazła się w grupie z Belgią i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Aby walczyć o medale Polacy musieli tą grupę wygrać. W pierwszym spotkaniu po trzech golach Zbigniewa Bońka Polacy pokonali Belgię 3:0. Ponieważ „Sborna” także pokonała reprezentację „Czerwonych Diabłów” to o awansie decydował mecz pomiędzy Polską a ZSRR. Polakom wystarczał remis i właśnie takim wynikiem zakończyło się te spotkanie.

Tabela grupy II

Poz.ZespółIl. spotkańPktZwyc.RemisPor.Bramki
1 Polska 2 3 1 1 0 3 - 0
2 ZSRR 2 3 1 1 0 1 - 0
3 Belgia 2 0 0 0 2 0 - 4

 

Polacy trafili do półfinałów. Rywalem Biało-Czerwonych był rywal z którym mierzyli się oni już na tych mistrzostwach, Italia. W barwach naszej reprezentacji nie mogła zagrać z powodu nadmiernej liczby żółtych kartek największa gwiazda naszej kadry, Zbigniew Boniek. Mecz ten Polacy przegrali 0:2 i pozostała im walka o trzecie miejsce na tym turnieju.

W „małym finale” Polacy zagrali z Francją. Polacy pokonali Trójkolorowych 3:2 i po raz drugi zdobyli brązowy medal na imprezie tej rangi.

Dzięki bramce strzelonej Peru oraz trzem Belgii Zbigniew Boniek został najskuteczniejszym zawodnikiem reprezentacji Polski.

Aż pięciu zawodników zagrało we wszystkich spotkaniach od pierwszej do ostatniej minuty.

Mecze

Bilans zawodników

Czytany 1429 razy