Repra - Strona ze spotkaniami Reprezentacji Polski w piłce nożnej

1974 - RFN

ELIMINACJE

Organizatorem Mistrzostw Świata w roku 1974 była Republika Federalna Niemiec. Polacy trafili do piątej grupy wspólnie z „Wyspiarzami”. Rywalami Biało-Czerwonych były reprezentacje Anglii i Walii. Do finałów awansował tylko zwycięzca grupy.

Polacy rozpoczęli eliminacje od porażki 0:2 z Walią na wyjeździe. W drugiej kolejce Polacy gościli w Chorzowie głównego pretendenta do awansu z tej grupy Anglików. Polacy wygrali 2:0 i odżyły nadzieję na wywalczenia awansu na mistrzostwa. Kolejnym rywalem Biało-Czerwonych była Walia. Polacy wygrali w Chorzowie 3:0 i zostali liderem w swojej grupie. Do rozegrania pozostał tylko mecz z Anglią na wyjeździe. Do awansu wystarczył remis. Ku zaskoczeniu angielskich kibiców to Polacy jako pierwsi strzelili bramkę. Anglicy wyrównali chwilę później. Więcej bramek w tym spotkaniu nie padło i awans Polaków stał się faktem. Anglicy pierwszy raz w historii swoich startów w eliminacjach nie awansowali do finałów.

W eliminacjach po dwie bramki strzelili Jan Domarski i Robert Gadocha.

Pięciu zawodników zagrało we wszystkich spotkaniach od pierwszej do ostatniej minuty.

Tabela grupy V

Poz.ZespółIl. spotkańPktZwyc.RemisPor.Bramki
1 Polska 4 5 2 1 1 6 - 3
2 Anglia 4 4 1 2 1 3 - 4
3 Walia 4 3 1 1 2 3 - 5

Mecze

Bilans zawodników

FINAŁY

Po zakwalifikowaniu do finałów Polacy trafili do grupy D wspólnie z Argentyną, Haiti i Włochami. Pierwszym rywalem grupowym w finałach była Argentyna w której grał między innym Kempes. Biało-Czerwoni wygrali 3:2. W drugim spotkaniu Polacy nie dali szans Haiti i rozgromili rywala 7:0. To zwycięstwo dało Polakom awans do kolejnej fazy grupowej. Mimo wszystko w ostatnim spotkaniu Polacy pokonali Włochów 2:1 i z kompletem punktów zajęli pierwsze miejsce w grupie.

 

Tabela grupy D

Poz.ZespółIl. spotkańPktZwyc.RemisPor.Bramki
1 Polska 3 6 3 0 0 12 - 3
2 Argentyna 3 3 1 1 1 7 - 5
3 Włochy 3 3 1 1 1 5 - 4
4 Haiti 3 0 0 0 3 2 - 14

 

Polacy w II rundzie trafili do grupy drugiej, a ich rywalami były reprezentacje Jugosławii, Republiki Federalnej Niemiec i Szwecji. Pierwsze dwa spotkania ze Szwecją i Jugosławią Polacy wygrali. Ostatnie spotkanie decydowało o tym, kto wygra grupę i zagra w wielkim finale. Rywalami Biało-Czerwonych byli gospodarze. Mecz opóźnił się półgodziny, ponieważ nad stadionem przeszła ulewa i boisko nie nadawało się do gry. Na takiej murawie Polacy niestety przegrali z gospodarzami turnieju 0:1 i musieli zadowolić się grą w spotkaniu o trzecie miejsce. Rywalem Polaków był reprezentacja Brazylii. Polacy pokonali rywali 1:0 i zdobyli brązowy medal Mistrzostw Świata.

Tabela grupy II

Poz.ZespółIl. spotkańPktZwyc.RemisPor.Bramki
1 RFN 3 6 3 0 0 7 - 2
2 Polska 3 4 2 0 1 3 - 2
3 Szwecja 3 2 1 0 2 4 - 6
4 Jugosławia 3 0 0 0 3 2 - 6

 

Najwięcej goli (siedem) strzelił Grzegorz Lato, co pozwoliło mu zostać także najskuteczniejszym graczem całego turnieju. O dwie mniej zdobył Andrzej Szarmach.

Jerzy Gorgoń, Grzegorz Lato, Antoni Szymanowski, Jan Tomaszewski oraz Władysław Żmuda byli podstawowymi zawodnikami naszej reprezentacji i zagrali we wszystkich spotkaniach turnieju w pełnym wymiarze czasowym.

 

Mecze

Bilans zawodników

Czytany 1422 razy