Repra - Strona ze spotkaniami Reprezentacji Polski w piłce nożnej

2004 - Portugalia

ELIMINACJE

Portugalia gościła finalistów Mistrzostw Europy w roku 2004. W turnieju finałowym zagrało szesnaście zespołów. Portugalia otrzymała automatyczny awans do finałów, a pozostałe zespoły podzielono na dziesięć grup eliminacyjnych. Do finałów awansowali zwycięzcy grup. Zespoły które zajęły w grupach drugie pozycje utworzyły pięć par barażowych. Ekipy które wygrały dwumecz uzupełniły pozostałe miejsca.

Polacy znaleźli się w grupie czwartej. O awans Biało-Czerwoni rywalizowali z Łotwą, San Marino, Szwecją oraz Węgrami. Kibice spodziewali się, że Polacy zajmą co najmniej drugą pozycję, która uprawniała by naszą reprezentację do walki w barażach. Już w drugiej kolejce polscy kibice zostali wystawieni na mocną próbę. Polacy na własnym boisku przegrali z reprezentacją Łotwy 0:1. Mimo iż Biało-Czerwoni odegrali się na wyjeździe i z Rygi przywieźli komplet punktów po zwycięstwie 2:0, to ta pierwsza porażka zadecydowała o tym, że Polacy znaleźli się „poza burtą” i nie zagrali nawet w barażach. Grupę wygrała zgodnie z przewidywaniami Szwecja, a za jej plecami uplasowała się Łotwa i to ona zagrała w barażach, gdzie ograła Turcję i wywalczyła awans na Mistrzostwa Europy.

Wśród Polaków najskuteczniejszymi zawodnikami zostali Marcin Kuźba, Andrzej Niedzielan oraz Mirosław Szymkowiak, którzy strzelili po dwie bramki.

We wszystkich spotkaniach zagrał tylko Kamil Kosowski, ale tylko w pięciu wyszedł w podstawowym składzie. Więcej minut od Kosowskiego na boisku podczas kwalifikacji „zaliczyłJerzy Dudek, który rozegrał siedem pełnych spotkań.

 

Tabela grupy IV

Poz.ZespółIl. spotkańPktZwyc.RemisPor.Bramki
1 Szwecja 8 17 5 2 1 19 - 3
2 Łotwa 8 16 5 1 2 10 - 6
3 Polska 8 13 4 1 3 11 - 7
4 Węgry 8 11 3 2 3 15 - 9
5 San Marino 8 0 0 0 8 0 - 30

 

 

Mecze

Bilans zawodników

Czytany 1310 razy