Repra - Strona ze spotkaniami Reprezentacji Polski w piłce nożnej

2000 - Belgia i Holandia

ELIMINACJE

W roku 2000 pierwszy raz w historii Mistrzostw Europy organizację przyznano dwóm krajom. Zawodnicy o prymat w Europie walczyli na boiskach Belgii i Holandii. W związku z tym, że oba kraje miały zagwarantowany występ w turnieju finałowym, europejska federacja zmieniła formę kwalifikacji. Pozostałem zespoły podzielona na dziewięć grup. Zwycięzca każdej grupy otrzymywał bezpośredni awans do Euro 2000. O pozostałych pięć wolnych miejsc walczyły zespoły z drugich pozycji każdej grupy. Stworzona tabelę, w której znalazły się zespoły z drugich miejsc. Ponieważ grupy kwalifikacyjne liczyły albo pięć albo sześć zespołów, w tabeli „wiceliderów” uwzględniono tylko spotkania z zespołami od pierwszej do piątej pozycji. Lider tej tabeli uzyskał awans bezpośredni do finałów. Pozostałe reprezentacje utworzyły pary, które rozegrały dwumecz. Zwycięzcy tego dwumeczu uzupełnili szesnastkę finalistów ME.

Polacy trafili do grupy piątej. Nasz reprezentacja w walce o awans mierzyła się z Anglią, Bułgarią, Luksemburgiem i Szwecją. Nieoczekiwanie grupę wygrała Szwecja, która wygrała siedem spośród ośmiu spotkań i odnotowała remis w spotkaniu na Wembley z Anglikami. Polacy w przedostatniej kolejce zremisowali na własnym stadionie z Anglią. Pewna awansu do finałów była już Szwecja. Polacy i Anglicy mieli po trzynaście punktów. W ostatniej kolejce Anglia pauzowała, a Polacy pojechali do lidera. Zwycięstwo lub remis dawały Polsce możliwość walki o awans w barażach. Niestety spotkanie zakończyło się zwycięstwem Szwedów 2:0, i to Anglicy grali w barażach, które wygrali i zakwalifikowali się do turnieju finałowego.

Najskuteczniejszym zawodnikiem kwalifikacji w reprezentacji Polski był Tomasz Iwan, który trzykrotnie pokonał bramkarza rywali.

We wszystkich spotkaniach wystąpili Rafał Siadaczka i Mirosław Trzeciak. Ten drugi w każdym spotkaniu wychodził w podstawowym składzie, a Siadaczka spotkanie z Luksemburgiem rozpoczął na ławce rezerwowych. 

 

Tabela grupy V

Poz.ZespółIl. spotkańPktZwyc.RemisPor.Bramki
1 Szwecja 8 22 7 1 0 10 - 1
2 Anglia 8 13 3 4 1 14 - 4
3 Polska 8 13 4 1 3 12 - 8
4 Bułgaria 8 8 2 2 4 6 - 8
5 Luksemburg 8 0 0 0 8 2 - 23

 

Mecze

Bilans zawodników

Czytany 1372 razy