Repra - Strona ze spotkaniami Reprezentacji Polski w piłce nożnej

1976 - Jugosławia

ELIMINACJE

W 1976 mecze finałowe Mistrzostw Europy zostały rozegrane w Jugosławii. Formuła eliminacji nie zmieniła się w porównaniu do poprzednich mistrzostw.

Polacy trafili do piątej grupy, która przez fachowców została uznana za „grupę śmieci”. Polacy (trzecia ekipa Mistrzostw Świata z 1974 roku) rywalizowali z Holandią (drugi zespół tychże mistrzostw), Włochami (drugi zespół Mistrzostw Świata z 1970 roku) oraz Finlandia, która miała pełnić rolę dostarczyciela punktów w tej grupie.

Rywalizacja była bardzo zacięta. O awansie zadecydował bilans bramkowy, który był niestety niekorzystny dla Polaków. Biało - Czerwoni uplasowali się na drugim miejscu za drużyną Pomarańczowych. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Półwyspu Apenińskiego, która traciła do wyprzedzających ją ekip zaledwie jeden punkt.

W Polskiej ekipie najskuteczniejszymi zawodnikami okazali się Grzegorz Lato i Andrzej Szarmach. Obaj napastnicy strzelili po trzy gole.

Aż sześciu zawodników wystąpiło we wszystkich spotkaniach, a trzech spośród nich zagrało od pierwszej do ostatniej minuty w każdym spotkaniu (Jan Tomaszewski, Antoni Szymanowski oraz Grzegorz Lato).

 

Tabela grupy V

Poz.ZespółIl. spotkańPktZwyc.RemisPor.Bramki
1 Holandia 6 8 4 0 2 14 - 8
2 Polska 6 8 3 2 1 9 - 5
3 Włochy 6 7 2 3 1 3 - 3
4 Finlandia 6 1 0 1 5 3 - 13

 

 

Mecze

Bilans zawodników

Czytany 1681 razy