Repra - Strona ze spotkaniami Reprezentacji Polski w piłce nożnej

1968 - Włochy

ELIMINACJE

W roku 1968 zespoły europejskie po raz pierwszy rozegrały Mistrzostwa Europy. Finały zostały rozegrane we Włoszech. Do finałów awansowały tak samo jak w Pucharze Europy Narodów tylko cztery zespoły.  Nastąpiła jednak zmiana w formie kwalifikacji. Zespoły, które zostały zgłoszone do Mistrzostw Europy podzielono na osiem grup. Zwycięscy grup rozegrali dwumecz w 1/4 tych rozgrywek. Zwycięscy ćwierćfinału awansowali do ścisłego finału, który został rozegrany we Włoszech.
Polacy trafili do grupy VII. W „polskiej grupie” znalazły się: Francja, Belgia, Luksemburg i oczywiście Polska. Polacy przegrali oba spotkania z Francuzami i to okazało się kluczowe przy awansie. Niestety nasza drużyna zaledwie zremisowała bezbramkowo z Luksemburgiem na wyjeździe. Zajęła trzecie miejsce za Francją i Belgią.

Najskuteczniejszym zawodnikiem w drużynie Biało-Czerwonych był Janusz Żmijewski, który w spotkaniu z Belgią na wyjeździe zdobył trzy bramki.

Żaden z Polskich zawodników nie zagrał we wszystkich sześciu spotkaniach. Po pięć występów w pełnym wymiarze czasowym zaliczyli: Zygmunt Anczok, Jacek Gmoch i Włodzimierz Lubański.

 

Tabela grupy VII

Poz.ZespółIl. spotkańPktZwyc.RemisPor.Bramki
1 Francja 6 9 4 1 1 14 - 6
2 Belgia 6 7 3 1 2 14 - 9
3 Polska 6 7 3 1 2 13 - 9
4 Luksemburg 6 1 0 1 5 1 -18

 

 

Mecze

Bilans zawodników

Czytany 1719 razy