Repra - Strona ze spotkaniami Reprezentacji Polski w piłce nożnej
niedziela, 10 czerwiec 2018 21:04

Rywal - Litwa

W ostatnim meczu towarzyskim przed Mistrzostwami Świata w Rosji Polacy zmierzą się z naszym sąsiadem, Litwą. Spotkanie zostanie rozegrane we wtorek na Stadionie Narodowym. Mecz rozpocznie się o godzinie 18, a arbitrem będzie Holender Kevin Blom.

Nasi najbliżsi rywale nie zakwalifikowali się do nadchodzących Mistrzostw Świata w Rosji. Z grupy F, w której rywalizowali awans uzyskały reprezentacje Anglii i Słowacji. Litwini zajęli w tej grupie dopiero piątą pozycję. Poza dwoma zespołami, które wywalczyły awans przed Litwą znalazły się także drużyny Szkocji i Słowenii. Jedynie Malta uplasowała się za podopiecznymi Edgarasa Jankauskasa.

Litwa w obecnej chwili w rankingu FIFA zajmuje dopiero 126. pozycję. Najgorszą pozycja w tym rankingu w historii litewskiej piłki nożnej reprezentacja naszych sąsiadów zajmowała w kwietniu 2017 roku, kiedy to plasowała się na 149. pozycji. Ponad sto pozycji wyżej Litwa klasyfikowana była w październiku 2008 roku zajmując wtedy 37. lokatę w klasyfikacji sporządzanej przez FIFA.

W reprezentacji Litwy nie ma gwiazd światowej piłki. Najwyżej wycenianym zawodnikiem jest gracz Dynama Moskwa, Fedor Chernykh (występował wcześniej w Górniku Łęczna i Koronie Kielce). W reprezentacji naszych sąsiadów występuje jeden gracz z naszej Ekstraklasy. Arvydas Novikovas jest graczem Jagiellonii Białystok. Na naszych boiskach kibice mogli obserwować grę między innymi Dziugasa Bartkusa (Górnik Łęczna), Edvinasa Girdvainisa (Piast Gliwice), Povilasa Leimonasa (Widzew Łódź, Jagiellonia Białystok, GKS Katowice), Darvydasa Sernasa  (Widzew Łódź, Zagłębie Lubin, Wigry Suwałki).

Mimo iż Litwa miała reprezentację przed II Wojną Światową, z Polską w tamtym okresie nie rywalizował, ponieważ stosunki pomiędzy oboma krajami były napięte (dopiero w roku 1938 nawiązano stosunki dyplomatyczne). Po odzyskaniu przez Litwę w roku 1990 niepodległości Polacy zmierzyli się po raz pierwszy ze swoim sąsiadem w roku 1993. Spotkanie zostało rozegrane w Brzeszczu 31 marca i zakończyło się remisem 1:1. Dwa lata później Polacy ponownie podejmowali Litwinów na własnym boisku. Tym razem Biało-Czerwoni wygrali w Ostrowcu Świętokrzyskim 4:1, co jest jak do tej pory najwyższym zwycięstwem naszej reprezentacji. Pierwszą porażkę Polacy zanotowali w roku 2006, gdy przegrali w Bełchatowie z naszym najbliższym rywalem 0:1. W roku 2011 pierwszy raz i jak na razie ostatni gospodarzem spotkania była Litwa. Mecz zakończył się naszą porażką 0:2. Kolejny raz Polacy mierzyli się z Litwą w roku 2014 na stadionie w Gdańsku. Po pierwszej połowie prowadzili Litwini, ale w drugiej po golach Arkadiusza Milika i Roberta Lewandowskiego Polacy wygrali 2:1. Ostatnie spotkanie Polacy rozegrali z Litwinami przed finałami Mistrzostw Europy 2016. Tak jak i teraz, Litwa była naszym ostatnim sparingpartnerem przed finałami. Mecz rozegrany na stadionie Wisły Kraków 6 czerwca 2016 zakończył się wynikiem 0:0.

 

Czytany 45 razy